Jeden den (One day) 26. července 2006

Následuje chronologický průběh událostí jednoho dne, tak jak se jej podařilo zachytit co do faktů a fotografického záznamu účastníků akce Dany a Zdeňka Cihlářových, kteří všech pět vesnic objížděli na kolech zn. Autor, dámské Vista a pánské Horizont příloha č.157.Fotografická dokumentace pořízena digitálním fotoaparátem Panasonic DMC-LC33

Čas 4,00 teplota vzduchu 18,5 stupňů celsia, jasno, bezvětrné počasí, ještě je tma.

4,19 Autobusová zastávka uprostřed vesnice v sousedství hostince Dallas, přijíždí autobus firmy ČSAP, pravidelného spojení do Poděbrad od Nové Vsi řízený řidičem panem Sedláčkem. V autobuse je jeden cestující a v Chotěšicích nastupuje slečna Andrea Lásková. Několik slov s řidičem, popřání dobrého dne a autobus odjíždí příloha č. 158.

5,00 Pan Josef Spilka s naloženým nákladem s Fordem Transit odjíždí na práci až ku Praze do obce Hovorčovice. Spěchá, práce za ranního chladu jde lépe a to že bude zase celý den teplo se dá očekávat příloha č. 159.

5,20 Pan Starosta Vladimír Švarc odjíždí také za prací příloha č. 160.

5,25 Rozvoz novin. Denní tisk je doručen již takto ráno ne jako dříve, kdy listonoš přijížděl během dne na kole. Dnes jezdí malým automobilem a ve dvou lidech příloha č 161.

5,28 Pan Ladislav Holý vyjíždí na každodenní trasy s rozvozem výrobků firmy Proagro. Kamion Renault odjíždí do Městce Králové k nakládání vajec příloha č. 162.

6,00 Bývalé objekty JZD, nyní zde hospodaří „První Zemědělská Záhornice“ Ve 2 objektech výkrmu prasat jsou v chodu krmné automaty.

6,10 Bývalý Redischův dvůr, značně zchátralé budovy. V nově vystavené hale původně pro chov prasat se po odstranění technologického zařízení nyní provozuje zpracování dřeva. Přítomen je pan Luboš Carda, který část objektů dvora zakoupil a zaměstnanci paní Říhová a pan Sam Manusič příloha č. 163,164.

6,25 Nová Ves Inseminační stanice kanců patřící firmě Proagro Nymburk. Rozhovor s paní Zachovou, která sem do zaměstnání dojíždí ze Záhornic.

Právě se provádí ošeření semene kanců a připravuje se k expedici. Například pan Milan Typlt starší musí vykonat několikráte za týden cestu na Moravu bez ohledu na počasí a problémy na cestách, zejména na dálnici D1 příloha č. 165.

6,45 Zastávka autobusů Nová Ves náves uprostřed vesnice. Stojí tam čekající autobus na cestující od firmy ČSAP Nymburk. Řidič autobusu pan Zdeněk Valenta rodák z Chotěšic příloha č. 166.

7,20 Chotěšice, prostor dílen bývalého JZD. Pan Josef Chára ( minulý starosta ) provádí údržbu na kombajnu NEW HOLAND TXG 6 před vyjetím na sklizeň tentokráte řepky – „až sejde rosa“ příloha č. 167.

7,25 Pan Jaroslav Zach na stejném místě poslední přípravné práce na nákladním automobilu Š 706 s vlekem upraveným na přepravu obilí.

7,30 Návrat k objektům s výkrmem prasat, kde ošetřovatelé manželé Ulrichovi z Chotěšic přejímají právě dovezenou slámu na podestýlku prasat příloha č. 168.

7,40 Malá Strana. Pan Zdeněk Římal, který stále hospodaří je námi vyrušen pří seřizování obilního kombajnu příloha č. 169.

8,00 Slavíkov dvůr patřící k panství Czernínů, zde panuje pohoda, nikdo se nám ani neukázal, asi jsou za povinnostmi mimo dvůr. Ale přítomní psi řádně hlídají. Krásní koně v ohradě, asi by od nás čekali nějaký pamlsek příloha č. 170,171.

8,15 Nouzov firma PALNO pan Dalibor Novák má normální den, už vyřídil zakázku na vypálení destilátu z dovezeného ovoce od dvou zákazníků příloha č. 172.

8,30 STK Nouzov č. 32.36 – pan Karel Theer vedoucí STK (Stanice technické kontroly) provádí měření na automobilu Škoda Fabia červené barvy příloha č. 173, 173a.

8,40 Polesí hraběte Czernína pan Peřina hlavní osoba, není doma. Pán je v lese, dovídáme se od paní Peřinové, která pečuje o dvě malé děti a současně dohlíží na výměnu oken v hájovně. V lese a okna plastová ?

8,55 Sádky Nouzov, taky hraběte Czernína, nikdo není přítomen, jen psi pečlivě hlídají příloha č. 174.

9,30 Firma pana Romana Jansty na Břístvi. Práce přerušeny na krátkou svačinu. Probíhá zkvalitňování provozu, betonují se podlahy. Jako hlavní problém je porucha „Ještěrky“ vydatného motorového pomocníka na zvedání těžkých břemen příloha č. 175.

10,00 Na rybníku ve Břístvi krmí rybáři ryby. Sypou do loďky s upraveným dnem pšenici a tu rozváží po rybníce příloha č. 176.

10,20 Teplota vystoupala již na 27 stupňů Celsia, jsme v Chotěšicích a pokračování za děním jednoho dne ( One day ) se přerušují, tak něco jako italská siesta.

15,00 Je 31 stupňů Celsia

15,05 Obecní úřad Chotěšice, teplo, paní Alena Kafková pracuje jako každý den.15,30 Autobus z Městce Králové jede v něm 5 cestujících. Debatu pomalu končíme a již se těšíme na další návštěvu.

16,10 Hostinec Dallas, obsluhuje majitelka slečna Monika Říhová, pohodové odpoledne, čepují pivo z pivovaru Krušovice, pochopitelně, že si každý jedno dáme, já světlou desítku a Dana řezané, mají tu i černé a také 12ti stupňové. V hostinci je 5 hostů¨příloha č. 177.

16,30 Firma KMS, pan Bohuslav Vít, odpoledne, krátké posezení společně s dětmi – malá Eliška a syn Matěj. Vrací se paní Linda Vítová z práce z Proagra z Městce Králové. Radostné shledání, hlavně děti to ocení příloha č. 178, 178a.

17,00 Zastavuje a nezastaví kolem jedoucí autobus, protože nikdo nevystupuje.

17,15 Přemístili jsme se na koupaliště, na protipožární nádrž. Koupe se tam 10 lidí, poznáváme například slečnu Láskovou s malými dětmi, se kterou jsme tento den začínali v autobuse při její cestě do práce příloha č. 179.

17,20 Škola, zavřeno, jsou prázdniny, jen volně pobíhající hlídací psi. To je škoda, to by byla návštěva.

17,50 Kombajny na Malostranském katastru, sklizeň řepky. Stroje řídí pan Chára, pan Hradecký, Přijíždějí nákladní auta pro vymlácenou řepku, řídí pan Jaroslav Zach a další, které neznáme, ale zjistíme podle fotografií příloha č. 180, 181.

18,10 Vydáváme se znova po polích směrem na Nouzov a na Břístev. V nouzovské škole sídlí Česká rybářská společnost s.r.o. příloha č. 182. V Nouzově ještě nafotíme boží muka, školu a jedeme podél rybníka Bílek a dalšího kde přeneseme kola přes konstrukci bezpečnostního přepadu.

18,55 V lese potkáváme těžkou techniku na přibližování dřeva.

19,10 Ranč Víti Veselého, Liduška nám natáčí pivo, Nymburské 11ti stupňové příloha č. 183. Veselo je u Veselých a cesta před námi do Chotěšic.

20,10 Naše celodenní putování končí u přátel hasičů v Chotěšicích, v hasičské zbrojnici, která má přezdívku „Hasička“, popijeme s přítomnými a dělíme se o celodenní dojmy.